شیرینی سنتی نان چرخی قزوین

» شیرینی سنتی نان چرخی قزوین

 از شیرینی های سنتی و خوشمزه قزوین است نام جالب این شیرینی به این دلیل است که مواد آن را پس از ترکیب چرخ می کنند.

مواد لازم

375 گرم آرد گندم

375 گرم آرد برنج

250 گرم پودرقند

250 گرم روغن

1/2 قاشق مرباخوری هل پودر شده

1/2 قاشق مرباخوری بکینگ پودر

1/2 لیوان ماست

4 عدد شامل 3 زرده و یک تخم مرغ

طرز تهیه :

در یک کاسه ماست را با بكينگ پودر ترکیب وکنار بگذارید. بعد هردو آرد را با هم الک کنید و کنار بگذارید. روغن را در کاسه همزن برقی بریزید و با همزن برقی یا دستی زده تا صاف و یکدست شود و بعد پودر قند ، پودر هل را هم اضافه و کاملا هم زده تا خوب ترکیب و به رنگ روشن در آید.


در یک کاسه 3 زرده و 1 تخم مرغ کامل را با یک همزن دستی زده تا خوب با هم ترکیب شود و بعد به تر کیب روغن اضافه کنید و خوب هم بزنید.


بعد مخلوط ماست و پكينگ پودر را هم اضافه و هم بزنید، همزن را کنار گذاشته و مخلوط هر دو آرد را توی ترکیب بریزید و با دست به آرامی با هم مخلوط کنید، تا جایی که یک خمیر صاف و یکدست داشته باشید،کافیه چون ورز داده بیش از آن به روغن می افتاد و بعد آن را گرد کرده ، درب ظرف را بسته و به مدت 4 ساعت نه بیشتر آن را کنار گذاشته تا استراحت کند.


شبكه و تيغه چرخ گوشت دستی یا برقی را برداشته و قالب نان چرخی را وصل کنید، خمير را توی چرخ گوشت بریزیدو خمير كه از قالب خارج شد در حین چرخ کردن و بیرون آمدن خمیر را به یکسان با حرکت دست یا قیچی برش داده و توی سینی فر بچینید. با پودر پسته ، تخم غرفه ، پودر نارگیل ، یا بادام بسته به سلیقه خود شما دارد، روی شیرینی ها را تزیین کنید.


فر را از قبل از قالب زدن با دمای 170 درجه سانتیگراد و یا 325 درجه فارنهایت روشن کنید و سینی خمیر را به مدت 10 تا 12 دقیقه بگذارید تا آماده شود.


نان چرخی را می توانید کاکائویی یا مخلوط هم درست کنید که برای این کار در خمیر این شیرینی از آرد کمتری استفاده می شودو به جاش پودر کاکائو بریزید. هر میزان از آرد کم کنید به جاش پودر کاکائو بریزید مثلا دو قاشق آرد کم کرده و پودر کاکائو اضافه کنید

چون پودر کاکائو تلخه پس باید پودر قند یا شکر را بیشتر کنید. مثلا برای دو قاشق کاکائو یک قاشق پودرقند اضافه کنید.

آخرین مطالب این وبلاگBuy website Traffic
Buy Website Traffic Cheap