دستور تهیه پلو سبزیجات با مرغ - آفریقایی

» دستور تهیه پلو سبزیجات با مرغ - آفریقایی

این پلو علاوه بر رنگ زیبا طعمی فوق العاده و لذیذ است و باید یاد بگیریم تنوع در پختن غذاها بسیار لازمه و امیدوارم این غذای ملل را آماده کرده و از خوردنش لذت ببرید و شما در این دستور میتوانید هم با کم و زیاد کردن مواد در دستور غذایی داده شده این غذا را تهیه کنید.


آماده سازی این غذا 15دقیقه زمان آمادگی ،مجموع مدت زمان 1 ساعت 10 دقیقه

مواد لازم : برای 4 نفر


1368گرم گوشت مرغ

 290 میلی لیتر استاک مرغ

 1/2فنجان آب

 1/4 قاشق چای خوری زردچوبه

 1/2 قاشق چای خوری فلفل قرمز خرد شده

    1 قاشق غذا خوری روغن نباتی

    1عدد پیازخرد شده

   2 حبه سیر خرد شده

   4 عدد گوجه فرنگی خرد شده

   1 پیمانه برنج باسماتی

   1 فنجان اسفناج کوچک اسفناج خرد شده

     در صورت تمایل کمی زعفران آب کرده

طرز تهیه :

کمی روغن در تابه بریزید و روی حرارت گذاشته تا گرم شود و بعد تکه های مرغ را در تابه گذاشته و اطراف آن را سرخ و طلایی کنید. تکه های مرغ را کنار گذاشته و پیاز را با سیر به تابه اضافه و تفت داده تا نرم و سبک شود.


گوجه فرنگی را هم اضافه و 2 دقیقه با ترکیب هم بزنید ، برنج، زعفران، فلفل قرمز، استاک ، آب ،تکه های مرغ را هم به ظرف اضافه و گذاشته تا بجوش بیاید وآب تبخیر شود .به مدت 25 دقیقه گذاشته تا پخته و دم بکشد. اسفناج را هم اضافه و 5 دقیقه بگذارید تا اسفناج هم پخته شود.


فوت و فن های پخت برنج

 پخت برنج، اولین مرحله خیساندن آن است. برنج را بعد از پاک کردن، با آب ولرم بدون این که مدام چنگ بزنید، آنقدر بشویید که آب روی برنج شفاف شود.

 

برنج را داخل کاسه یا لگن ریخته و روی آن آب گرم، نه آب داغ بریزید؛ آب باید تقریبا 4 بند انگشت بالاتر از سطح برنج داخل کاسه یا لگن باشد.

 

به آب برنج نمک اضافه کنید. اگر می خواهید آن را آبکش کنید، لازم نیست نگران مقدار نمک باشید، چرا که بعد از آبکشی می توانید با ریختن آب، نمک اضافی آن را بگیرید ولی اگر می خواهید برنج را به صورت کته بپزید، نمک آن را به اندازه بریزید یعنی آب برنج نه شور باشد و نه بی نمک. برای خیس خوردن برنج حداقل 3 تا 4 ساعت زمان لازم است.

 

بعد از این مدت برای پخت برنج آبکشی، قابلمه موردنظر را انتخاب کرده و دوسوم آن را آب بریزید. در قابلمه را بگذارید و آن را روی شعله زیاد اجاق بگذارید تا آب به جوش آید. زمانی که آب به جوش آمد آب برنج را خالی کرده و در قابلمه حاوی آب در حال جوش بریزید و صبر کنید تا داخل آب جوش بپزد.

 

برای آنکه از زمان آبکش کردن برنج مطمئن شوید، یک دانه برنج در حال جوش را بردارید و بین دو انگشتتان له کنید یا داخل دهانتان بگذارید. مغز دانه برنج نباید سفت، زبر و خشک باشد.

یکی دیگر از نشانه های آبکش کردن برنج این است که در این مرحله مقداری از دانه های برنج در حال جوش، روی آب قرار می گیرند.

وقتی از پخت برنج مطمئن شدید، آن را داخل آبکش ریخته و روی آن آب ولرم بریزید تا هم نمک اضافه برنج گرفته شود و هم کمی از حرارت بیفتد.

 برای دم کردن برنج ابتدا قابلمه مناسبی آماده کرده و داخل آن مقداری روغن بریزید، به اندازه ای که کف قابلمه چرب شود. قابلمه را روی شعله اجاق گاز بگذارید تا داغ شود. سپس آن را از روی اجاق بردارید و کف قابلمه را با نان، حلقه های سیب زمینی یا هر ماده دیگر مورد نظر برای ته دیگ بپوشانید.

 

بعد از اینکه ته دیگ را با سیب زمینی، نان یا هر چیز دیگری پوشش دادید، برنج داخل آبکش را با کفگیر بزرگ داخل قابلمه بریزید به طوری که برنج به صورت کوه داخل قابلمه قرار گیرد و به دیواره های قابلمه نچسبد.

 

بعد از اینکه کل برنج را در قابلمه ریختید، در کاسه دیگری مخلوط روغن و آب را روی اجاق داغ کرده و روی برنج بریزید، سپس در قابلمه را ببندید؛ در این مرحله شعله اجاق باید زیاد باشد. البته قبل از اینکه در قابلمه را بگذارید با دسته کفگیر داخل برنج چند سوراخ ایجاد کنید.

 

بعد از قرار دادن دم کنی، وقتی صدای جزجز به گوشتان خورد و از قابلمه کمی بخار بیرون زد، دم کنی را بگذارید و شعله را کم کرده و بگذارید برنج دم بکشد. معمولا برای دم کشیدن پلوی ساده همراه با ته دیگ نان یا سیب زمینی یک ساعت و نیم زمان لازم است.

 

فوریت های پخت برنج

برنجتان شور شد

اگر هنگام پخت کته و موقع جوشیدن برنج در آب، متوجه شدید که برنج خیلی شور شده است، داخل آب برنج چند تکه سیب زمینی پوست کنده بریزید. سیب زمینی، شوری غذا را به خود جذب می کند.

اگر قبل از آبکش کردن برنج متوجه شوری آن شدید، موقع آبکش کردن، مقدار آب بیشتری روی برنج آبکش شده بریزید.دیگر کار از کار گذشته بود و کاری برای جبران شوری برنج نمی توانستید انجام دهید خورش را کم نمک بپزید. 

برنج تان ته گرفت 

به سرعت چند تکه نان روی برنج بگذارید. نان بوی سوختگی را به خودش می گیرد. 

با پیاز هم می شود بوی سوختگی برنج را گرفت. چند حلقه پیاز را داخل برنج فرو کنید.

برنج شما بی نمک یا کم نمک شد

روی غذا با نمکدان نمک بپاشید.

مقداری نمک را در آب جوش حل کرده و روی برنج بریزید.

خورش را خوش نمک تر بپزید.

می خواهید برنج خوب قد بکشد

موقعی که در اوج جوشیدن است، یک استکان آب سرد داخل برنج بریزید. 

قابلمه را بزرگ انتخاب کنید تا برنج جای کافی برای برای قد کشیدن داشته باشد. 

هنگام جوشاندن برنج، دو قاشق روغن مایع داخل آب قابلمه بریزید تا هم خوب قد بکشد هم به اصطلاح خوش پخت شود.

موقع آبکش کردن برنج، روی برنج آب سرد نریزید زیرا به برنج شوک وارد کرده و جلوی ادامه قد کشیدن آن را می گیرد. 

می خواهید برنج پس از پخت سفید شود

به آب برنج، هنگام جوشیدن یک قاشق آبلیمو یا آب نارنج و یا دو قاشق ماست یا دوغ اضافه کنید. مزیت دیگر این کار این است که دانه های برنج به هم نمی چسبند.

 

نکات لازم برای آبکش و دم کردن

موقع آبکش کردن برنج کاسه ای را به صورت برگردان داخل کاسه ظرفشویی قرار داده و آبکش را روی کاسه قرار دهید، زیرا اگر کاسه به صورت معمول زیر آبکش قرار گیرد، داخل کاسه زیر آبکش، پر از آب حاصل از آبکشی برنج شده و برنج داخل آب خراب می شود.

هنگام دم گذاشتن، سوراخ هایی را با دسته کفگیر در میان توده برنج ایجاد کنید، این سوراخ ها باعث می شود بخار از کف قابلمه به راحتی به سطح آمده و برنج زودتر دم بکشد.

 

می خواهید برنج زعفرانی شود

برای آماده کردن پلوی زعفرانی مقداری پودر زعفران را در مقداری آب جوش داخل یک استکان کوچک حل کرده و استکان را موقع دم کردن روی برنج قرار دهید و در قابلمه را بگذارید تا زعفران هم همراه برنج دم کشیده و رنگ آن پررنگ تر شود.

ترجمه شیرین میرکرمی از مجله ارم بلاگ

آخرین مطالب این وبلاگBuy website Traffic
Buy Website Traffic Cheap